Scroll To Top
Swim Ontario has moved! Our new address is 1 Concorde Gate, Suite 200B, North York, ON M3C3N6
Congratulations to Kylie Masse on her World Record in the 100 back! 58.10!

Hall of Fame


"To recognize and honour those persons who made outstanding contributions to aquatic Sport in Canada"

Nomination Criteria and Nomination Form

Newsletter

Inductees

2016

Stephanie Dixon - Swimmer
Jennifer Fratesi - Swimmer
Gordon Kerr - Swimmer

2015
Keith Beavers - Swimmer
Mike Brown - Swimmer
Herb DeBray - Builder

2014
25th Ontario Aquatic Hall of Fame Celebration - No new inductees

2013
Danielle Campo - Swimmer
Ken Fitzpatrick - Swimmer
Ruth Kerr - Pioneer Swimmer

2012
Jen Button - Swimmer
Owen von Richter - Swimmer
Liz Warden - Swimmer

2011
Karin Helmstaedt - Swimmer
Marian Sweetnam - Builder

2010
Laura Nicholls - Swimmer
Dave Heinbuch - Swimmer/Builder
Sid & Marni Tatham - Diving

2009
Eddie Parenti - Swimmer
Julie Howard - Swimmer
Robert Braknis - Swimmer

2008
Mojca Cater - Swimmer 
Elisabeth Walker - Swimmer 
Jane Wright - Swimmer 

2007
Peter Ward - Swimmer
Cheryl McArton-Ward - Swimmer
Jill Horstead - Swimmer

2006
Joanne Malar - Swimmer
Jim Shaw - Swimmer
Lea Bredschneider - Builder (Swimming)

2005
William Kennedy - Swimmer
Tom Pinckard - Builder (Swimming)

2004
Gerry Thomas - Builder (Swimming)
John Jaremey - Swimmer
David Shemilt - Swimmer
Sam Di Pietro - Builder (Water Polo)
Gaye Stratten - Builder (Swimming)

2003
Fred Rams - Bob Secord Award
Kathy Bald - Swimmer
Stephen Clarke - Swimmer
Carlos Costa - Swimmer
Lori Melien - Swimmer
Robert Campbell - Builder (Swimming)

2002
James Hood - Builder (Swimming)
Kathy Richardson-Dingley - Swimmer
Patty Thompson-Bogumil - Swimmer
Tom Watson - Builder (Water Polo)

2001
Ben Gazel - Pioneer Swimmer
Cindy Ounpuu-Yelle - Swimmer
Jocelyn Muir-Saunders - Swimmer
Paul Pottier - Athlete Water Polo
Gary Anderson - Swimmer

2000
George Duthie - Bob Secord Award
George Burleigh - Pioneer Swimmer
Paul Meronen - Builder (Swimming)
Virginia Grant-Ridpath - Swimmer
David McClinton - Athlete Water Polo
Lisa Flood - Swimmer
Blair Hicken - Swimmer

1999
Hamilton Aquatic Club - Honourary Member
Dr. Paul Hauch - Distinguished Service
Larry Tapp - Distinguished Service
Dave Stirrup - Distinguised Service
Gerry Thomas - Distinguished Service
Thomas Pinckard - Distinguised Service
Rob Campbell - Distinguished Service
Doris Ogilvie-Bodrug - Pioneer Diver
Nancy Robertson-Brawley - Diver
Winnie Roach-Leuszler - Swimmer
Claus Bredschneider - Swimmer
Nancy Sweetnam - Swimmer
Roy Gunell - Athlete/Builder (Water Polo)
Alex Cranfield Sinclair - Builder (Swimming)
Margaret Hutton - Pioneer Swimmer

1998
Rosemary Dawson - Bob Secord Award
Buck Dawson - Bob Secord Award
Matt Mann II - Bob Secord Award
Heather Gifford-Seaman - Athlete/Builder (Water Polo)
Janice Gilbey - Athlete Builder (Water Polo)
Sean Murphy - Swimmer
Joann Baker-Anderson - Swimmer
Allison Higson - Swimmer

1997
Fred Rams - Founder
Alexander Duff - Pioneer Builder (Swimming)
George Gross Jr. - Athlete/Builder (Water Polo)
Reema Abdo - Swimmer
Philip Mindorff - Swimmer
Marcel Gery - Swimmer

1996
George Young - Pioneer Swimmer
Beverley Boys - Diver
Jennifer Campbell - Swimmer
Sandy Goss - Swimmer
Tom Hainey - Swimmer
Jane Kerr - Swimmer
Larry Tapp - Builder (Swimming)
David Hart - Athlete/Builder (Water Polo)

1995
Barry Nye - Bob Secord Award
Harry Class - Pioneer Diver
Louise Kennedy - Swimmer
Stephane Lecours - Swimmer
Michelle Macpherson - Swimmer
Mike West - Swimmer
Cressy McCatty - Builder (Swimming)
John Richardson - Builder (Swimming)
Robert Thompson - Athlete/Builder (Water Polo)

1994
Alf Phillips - Pioneer Diver
Betty Edwards - Pioneer Swimmer
William Puddy - Pioneer Swimmer
Sara Barber - Swimmer
Marilyn Corson - Swimmer
Clifford Barry - Builder (Swimming)
Lakeshore Swim Club - Associate Member

1993
Irene Pirie - Pioneer Swimmer
Bob Pirie - Pioneer Swimmer
Dr. Jeno Tihanyi - Builder (Swimming)
Dan Thompson - Swimmer
Cindy Nicholas - Swimmer
Cliff Lumsdon - Swimmer
Vicki Keith - Swimmer
Marilyn Bell - Swimmer

1992
Angela Coughlan - Swimmer
Carol Klimpel - Swimmer
George Larson - Pioneer Swimmer
Gus Ryder - Pioneer Builder

1991
Bill Sawchuk - Swimmer
Byron MacDonald - Swimmer
Harry Class - Pioneer Builder
Tommy Walker - Pioneer Builder
Nick Thierry - Builder (Swimming)

1990
Alex Baumann - Swimmer
Victor Davis - Swimmer
Anne Ottenbrite - Swimmer
Dr. Paul Hauch - Builder (Swimming)
Jack McCormick - Pioneer Builder
Michael Nagy - Builder (Swimming)
Jimmy Thompson - Pioneer Builder

 

Board of Directors

Rick Hannah - president
Lisa Flood - secretary
Vicki Keith
Anne Ottenbrite-Muylaert
Jane Wright
Eric Martin
Paul Corkum

Showcases:  we are looking for additional memorabilia – any HOF member who would like to donate or lend memorabilia to display at the Etobicoke Olympium may contact Nicole Parent nicole@swimontario.com or one of the board members (listed on website) to make arrangements.